فروردین 12, 1402

دانلود بررسی تكنولوژی انرژی خورشیدی و طراحی و محاسبه آن در دستگاه‌های خانگی و صنعتی- ارزان فایل

nopic اسفند 17, 1401

بررسی تكنولوژی انرژی خورشیدی و طراحی و محاسبه آن در دستگاه‌های خانگی و صنعتی

بررسی تكنولوژی انرژی خورشیدی و طراحی و محاسبه آن در دستگاه‌های خانگی و صنعتی

بررسی تكنولوژی انرژی خورشیدی و طراحی و محاسبه آن در دستگاه‌های خانگی و صنعتی

دسته بندی مکانیک
فرمت فایل docx
حجم فایل 4.59 مگا بایت
تعداد صفحات 200
برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل

بررسی تكنولوژی انرژی خورشیدی و طراحی و محاسبه آن در دستگاه‌های خانگی و صنعتی

مقدمه

تحقیقات و اختراعات و بهره گیری از انرژی های مختلف، از اساسی ترین و مهمترین گامهایی هستند كه انسانها در طول تاریخ در راه پیشرفت جوامع خود برداشته اند. رشد علم و صنعت و فن آوری در جهان امروز، روشهای مختلف استفاده از انرژی را كه در دوران قبل از انقلاب صنعتی معمول بوده دگرگون كرده، و شناخت منابع انرژی های جدید، تحولی عظیم در توسعه صنعتی و تكامل اجتماعی بشر به وجود آورده است.

خورشید عامل و منشأ انرژی های گوناگونی است كه در طبیعت موجود است از جمله: سوختهای فسیلی كه در اعماق زمین ذخیره شده اند، انرژی آبشارها و باد، رشد گیاهان كه بیشتر حیوانات و انسان برای بقای خود از آنها استفاده می كنند، مواد آلی كه قابل تبدیل به انرژی حرارتی و مكانیكی هستند، امواج دریاها، قدرت جزر و مد كه براساس جاذبه و حركت زمین بدور خورشید و ماه حاصل می شود، اینها همه نمادهایی از انرژی خورشید هستند. انرژی هسته ای را می توان یك استثناء كلی دانست، با اینكه امروزه یكی از منابع مهم تولید انرژی در جهان شناخته شده است. انرژی اتمی احتیاج به فن آوری بسیار پیشرفته و پرهزینه دارد كه در موقع استفاده از آن، خطرات احتمالی و مضرات آنرا نیز باید مدنظر داشت. با مطالعه در تاریخ انسانها، مشاهده می شود كه انرژی قابل استفاده برای انسان نخستین، تنها قدرت بدنی او بود. مدتها گذشت تا توانست با رام كردن حیوانات و به خدمت گرفتن سایر انسانها و همچنین سوزاندن درختان، احتیاجات خود را برطرف كند. بالاخره انسان با دستیابی به منابع سوختهای فسیلی مثل ذغال سنگ و نفت و گاز قدرت مادی خویش را به طرز بیسابقه ای افزایش داد.

استفاده از قدرت باد در آسیابها و توربین ها، و كشتیرانی و بكارگیری انرژی آب در چرخها و توربینهای آبی، پس از گسترش معمولمات علمی و فن آوری بشر امكان پذیر شد.

دستیابی به قوانین فیزیكی و اصول علمی انرژی های مختلف و نحوه استفاده های گوناگون از آنها، زندگی بشر را راحت تر و طرز فكر او را متوجه مادیات ساخت.

وابستگی شدید جوامع صنعتی به منابع انرژی بخصوص سوختهای نفتی و بكارگیری و مصرف بی رویه آنها، منابع عظیمی را كه طی قرون متمادی در لایه های زیرین زمین تشكیل شده است تخلیه می نماید. با توجه به اینكه منابع انرژی زیرزمینی با سرعت فوق العاده ای مصرف می شوند و در آینده ای نه چندان دور چیزی از آنها باقی نخواهد ماند، نسل فعلی وظیفه دارد به آندسته از منابع انرژی كه دارای عمر و توان زیادی هستند روی آورده و دانش خود را برای بهره برداری از آنها گسترش دهد.

خورشید یكی از دو منبع مهم انرژی است كه باید به آن روی آورد زیرا به فن‌آوری‌های پیشرفته و پرهزینه نیاز نداشته و می تواند بعنوان یك منبع مفید و تأمین كننده انرژی در اكثر نقاط جهان بكار گرفته شود. بعلاوه استفاده از آن برخلاف انرژی هسته ای، خطر و اثرات نامطلوبی از خود باقی نمی گذارد و برای كشورهائیكه فاقد منابع انرژی زیرزمینی هستند، مناسبترین راه برای دستیابی به نیرو و رشد و توسعه اقتصاد می باشد.

ایران با وجود اینكه یكی از كشورهای نفت خیز جهان بشمار می رود و دارای منابع عظیم گاز طبیعی نیز می باشد، خوشبختانه بعلت شدت تابش خورشید در اكثر مناطق كشور، اجرای طرحهای خورشیدی الزامی و امكان استفاده از انرژی خورشید در شهرها و شصت هزار روستای پراكنده در سطح مملكت، می تواند صرفه جویی مهمی در مصرف نفت و گاز را به همراه داشته باشد.

فن آوری ساده، آلوده نشدن هوا و محیط زیست و از همه مهمتر ذخیره شدن سوختهای فسیلی برای آیندگان،‌ یا تبدیل آنها به مواد و مصنوعات پر ارزش با استفاده از تكنیك پتروشیمی، از عمده دلایلی هستند كه لزوم استفاده از انرژی خورشید را برای كشور ما آشكار می سازند.

فهرست

مقدمه 1
تاریخچه 4
زمین و انرژی خورشیدی 9
وضعیت انرژی در ایران 15
زوایای خورشیدی 20
وسایل اندازه گیری تابش خورشیدی 41
انرژی خورشیدی و مقایسه‌ی آن با انرژی های دیگر 46
انواع تكنولوژی های انرژی خورشیدی 53
تابش خورشید 60
عملكرد سلول های خورشیدی 73
ذخیره سازی انرژی 85
سیستم های گرما خورشیدی 106
آبگرمكن خورشیدی برای گرمایش ساختمان و مصرف 113
آبگرمكن خورشیدی برای گرمایش و سرمایش 116
سیستم های تهیه‌ی آب شیرین خورشیدی 118
طراحی و محاسبات آبگرمكن خورشیدی 143
محاسبات دستگاه آب شیرین كن خورشیدی 161
سیستم های خشك كن خورشیدی 165
سیستم های سرد كننده خورشیدی 179
اولین ساختمان خورشیدی در ایران 184
منابع و مآخذ 197