فروردین 5, 1402

پاورپوینت تحلیل و بررسی معماری دوره صفویه

پاورپوینت تحلیل و بررسی معماری دوره صفویه

پاورپوینت تحلیل و بررسی معماری دوره صفویه دارای 87 اسلاید با ظاهری زیبا ، متفاوت ، مفید، مختصر و قابل ویرایش می باشد.

مشخصات فایل

تعداد صفحات 87
حجم 6552 کیلوبایت
فرمت فایل اصلی ppt
دسته بندی پاورپوینت معماری و شهرسازی

توضیحات کامل

فهرست مطالب :


مقدمه
صفویه
معماری عصر صفویه
رابطه مذهب و سیاست در طریقت صفوی
معماری ایران در زمان صفویان
بنای چهل ستون (کلاه فرنگی) قزوین، دوره شاه طهماسپ صفوی
آثار معماری عصر صفویه
شهرسازی
ساخت‌ و سازه
ایوان‌ فضای‌ احیاء شده
تغییرات‌ در پلانها (ته‌ رنگها)
تغییرات‌ در پوششها و جای‌گذاری‌پایه‌ها و دیوارها
گنبدها
آمودها (تزیینات‌ یا الحاقات‌ غیرسازه‌ای‌) 
کاشى‌ هفت‌ رنگ‌
رنگ‌
نقش‌ بر دیوار
نورپردازی‌
آینه‌کاری‌ و گچ‌بری‌
آجرچینى‌ و آمودهای‌ چوبى‌
زمینه سیاسی معماری دوره صفوی
کمیت و توزیع ابنیه دوره صفوی
سبک
کاخ ها و باغ های دوران صفوی
مساجد  صفویه
 مسجد شیخ لطف الله
مسجد جمعه یا مسجد اعظم
 تحول مساجد در دوره صفویه
میدان عتیق در دوره صفوی

 

بخشی از متن پاورپوینت :


مقدمه

بسیاری از دیکتاتورهای قرن بیستم ، از معماری در جهت تثبیت خود بهره جستند. هیتلر ، استالین و مائو ، همگی از بزرگترین سازندگان بودند . گرچه اغلب آثاری که ساختند به اندازه رژیم هایشان بدشکل و کریه بود . آنان از معماری برای تاثیرگذاری ، مرعوب ساختن و گسترش ایدئولوژی طبقه خاص خود در جهان استفاده می کردن. ?در تازه ترین کتاب خود با نام مجموعه بنا رابطه میان قدرت ، «دیان سادجیک » اقتصادی و سیاسی با معماری را دنبال می کند. وی می گوید :«درک از آنچه که ما را به ساختن ترغیب می کند و همچنین درک از ماهیت رابطه فرار میان قدرت و معماری ، سبب می شود بینشی روشن نسبت به هستی مان بدست آوریم و کمک می کند تا خود را از زیانبار ترین نمودهای استفاده ابزاری از معماری برهانیم.سادجیک ، بنیانگذار مجله انگلیسی زبان بلو پرینت و سردبیر مجله معروف ایتالیایی دوماس است. وی خواننده را به یک سفر دور دنیا از آثار به یادماندنی ( Domus ) قرن بیستم می برد، البته با تاکید خاص بر "استفاده ابزاری از معماری ". برخی نمونه ها از بقیه گویاتر هستند ، همانند فضاهای وحشتناک و غیر انسانی ساخته شده توسط هیتلر ، استالین و مائو در سبک های گوناگون . هیتلر توجه زیادی به سبک کلاسیک برای اغلب بناهای حکومتی داشت در صورتی که برای برخی پادگان های  را به خدمت sinister cottage style ارتش نازی ، الگوی " کلبه شیطان " گرفته بود . استالین کشورش را از متقدمینش ( کسانی که در ابتدا مورد توجه انقلاب بولشویکی بودند ) پاکسازی کرد ، در حالیکه مائو به چین کمک کرد تا با مدرنیسم و سیستم های ساختمانی مدرن آشنا شود ، البته با نتایجی بسیار وحشتناک.

صفویه

در تاریخ ایران پس از اسلام ظهور سلسله صفویه نقطه عطفی است مهم؛ زیرا که پس از قرنها ، ایران توانست با دستیابی مجدد به هویت ملی ،‌ به کشوری قدرتمند و مستقل در شرق اسلامی تبدیل شود. این کشور به رقابتی نزدیک به امپراطوری شمال برمی خیزد و دایره سروری و خلافت عثمانیان را بر ممالک اسلامی رد می کند. حکومتی که صفویان در اوایل قرن دهم هجری برپا کردند یک حکومت مذهبی و بر پایه تشیع بود، این دوره نزدیک به دو قرن و اندی طول کشید. 

معماری عصر صفویه

معماری دوره صفوی ، پر از نوآوری هایی است که به فضای درون خود و فضای بیرون از خود ، معنویت میدهند که از حدود ادراک ظاهری فراتر می رود .تنها به احساس درون و باطن ، یعنی احساسی به هم آمیخته از دریافت شیعی ، فرهنگ عرفانی و حکت اشراقی ایرانی ، به ادراک در می آید.


توضیحات بیشتر و دانلودصدور پیش فاکتور، پرداخت آنلاین و دانلود

پاورپوینت تحلیل و بررسی معماری دوره صفویه,دانلود رایگان پاورپوینت بررسی معماری دوره صفویه,پاورپوینت رایگان بررسی معماری دوره صفویه,بررسی معماری دوره صفویه,معماری دوره صفویه,پاورپوینت معماری دوره صفویه,تحقیق معماری دوره صفویه,تحلیل معماری دوره صفویه,پاورپوینت بررسی معماری دوره صفویه