فروردین 8, 1402

پاورپوینت بررسی نقش خط و خوشنویسی در معماری اسلامی

پاورپوینت بررسی نقش خط و خوشنویسی در معماری اسلامی

پاورپوینت بررسی نقش خط و خوشنویسی در معماری اسلامی دارای 88 اسلاید با ظاهری زیبا ، متفاوت ، مفید، مختصر و قابل ویرایش می باشد.

مشخصات فایل

تعداد صفحات 88
حجم 3325 کیلوبایت
فرمت فایل اصلی ppt
دسته بندی پاورپوینت معماری و شهرسازی

توضیحات کامل

فهرست مطالب :


مقدمه
هنر ایران
هنر و دین
سهم ایرانیان در فرهنگ و تمدن اسلامی
اوج اعتلای هنر هخامنشیان
هنر خوشنویسی
مهمترین هنرهای اسلامی
خط در ایران
هنرمندان خوشنویس ایرانی
خط از دیدگاه قرآن
خط کوفی
هنر خوشنویسی در معماری اسلامی
خط بنایی الهام گرفته از خط کوفی
اساس کوفی بنایی
در دوره ایلخانی
خط کوفی معقلی
انواع خطوط شش گانه
خط ثلث
خطوط ایرانی پس از اسلام
خطاطی هنری قدسی
خطوط تفننی
جایگاه خط در معماری
خط در کتیبه ها
سنگ قدمگاه مسجد توران پشت
محراب الجایتو
کتیبه مسجد عتیق شیراز
کتیبه سنگی در آرامگاه حضرت علی بن حمزه شیراز
کتیبه سردر بیت الشتا در مسجد جامع اصفهان
نقش خط و کتیبه در معماری اسلامی
اغلب کتیبه ها
کتیبه نگاری
پیچیدگی های فنی خط
اهداف مهم دیگر کتیبه 
تجلی هنر اسلامی
جمع بندی
پی نوشت
منابع و ماخذ

 

بخشی از متن پاورپوینت :


مقدمه

یکی از ویژگی های هنر ایران بخصوص در دوره اسلامی تزئین سطوح اثار هنری با نقوش متنوع زیباست.میان همه ی هنر ها خوشنویسی و خطاطی شاید یگانه هنری باشد که در طول زندگی مورد استفاده همگان قرار میگیرد وکیست که خود را از این هنر بی نیاز بداند و علاقه ای به خوش نوشتن نداشته باشد.خوشنویسی از عناصر اساسی و هویت بخش در معماری است و معماری اسلامی بدون استفاده از خط ، فاقد هویت است اما همین که خط بر معماری می نشیند،آن معماری دارای شناسنامه می شود. از انجایی که نوعی تفکر و معرفت به زیبای در هنر اسلامی نهفته است میتوان خط را در قالب هنر اسلامی و در معماری مساجد به کار ببریم. کتیبه نگاری ، فضا را از روح قرآن و کلام الهی عطرآگین کرده و به ماده و فضا هویت و معنا می بخشد اکثر کتیبه های دوران اسلامی برگرفته از آیات قرآنی،احادیث و متون ادبی و سیاسی و تاریخی و اجتماعی می باشند.خطوط کتیبه ها اصولا کوفی،ثلث،نسخ و نستعلیق بوده اند.

هنر ایران

از این میان خط بنایی ملهم از خط کوفی در هماهنگی با سطوح بناها و مصالح به کار رفته در ان ها جلوه ویژه و منحصر به فردی در کتیبه ها و تزیینات ایجاد نموده است. مسجد اولین بنایست که در قالب معماری اسلامی ساخته شد و همچنین پایگاه اجتماعی
مسلمانان بشمار می رود به تزئین آن توجه خاصی شده است و به همین جهت ما بیشتر در بخش معماری اسلامی به معماری مساجد می پردازیم بنابراین می توان گفت اولین جایگاه تجلی هنر اسلامی، مسجد بوده است و مساجد از بخش های متنوعی از جمله محراب،گنبد،ایوان،مناره و… ساخته شده است استفاده از خطوط جایگاه ویژه ای در انها دارد . و در نوشتار حاضر براساس مطالعات کتابخانه ای و بررسی مستندات موجود بر همین اساس این واژه سعی بر ان دارد به بررسی انواع خط و همچنین جایگاه ان در نشان دادن هنر دینی در در معماری اسلامی بپردازد.


توضیحات بیشتر و دانلودصدور پیش فاکتور، پرداخت آنلاین و دانلود

پاورپوینت بررسی نقش خط و خوشنویسی در معماری اسلامی,دانلود پاورپوینت خوشنویسی,پاورپوینت هنر خوشنویسی,پاورپوینت درباره خوشنویسی در معماری اسلامی,دانلود پاورپوینت هنر خوشنویسی,خوشنویسی در معماری اسلامی,پاورپوینت خوشنویسی در معماری اسلامی,خوشنویسی در معماری,تحقیق خوشنویسی در معماری,خط و خوشنویسی در معماری