فروردین 12, 1402

پاورپوینت بررسی مسجد و عناصر آن

پاورپوینت بررسی مسجد و عناصر آن

پاورپوینت بررسی مسجد و عناصر آن دارای 46 اسلاید با ظاهری زیبا ، متفاوت ، مفید، مختصر و قابل ویرایش می باشد.

مشخصات فایل

تعداد صفحات 46
حجم 14661 کیلوبایت
فرمت فایل اصلی ppt
دسته بندی پاورپوینت معماری و شهرسازی

توضیحات کامل

فهرست مطالب :


مقدمه
مسجد در آغاز سده دوم هجری
مساجد قرن چهارم هجری
انواع مساجد
عناصر معماری مشترک مساجد
صحن و حیاط مسجد
رواق مسجد
ایوان‌ مسجد
مناره مسجد
گنبدها
محراب
کتیبه

 

بخشی از متن پاورپوینت :


مقدمه

مسجد از دیرباز به عنوان عنصری اساسی در جامعه بشری به صورت‌های گوناگون مطرح بوده است. گاهی به نام نیایشگاه، گاهی پرستشگاه، و در ادیان و مناطق گوناگون و نیز در دوره‌های مختلف زمانی، به نام‌های دیگر معروف بوده است.
در ایران نیز مسجد از دیرباز در بطن شهری وجود داشته و معماری مساجد نیز همواره مورد توجه بوده است. نخستین مسجد اسلامی به دست پیامبر و یارانش در مدینه ساخته شد و توسط هنرمندان اسلامی مورد تقلید و الگو قرار گرفته است. دیوار مسجد مدینه از سنگ لاشه و سقف آن تیرپوش و تخت بوده است. 
با وجود اینکه اسلام با تجمل و زیبایی در حد معقول آن مخالفتی ندارد، ولی روح حاکم بر رهنمودهای اسلام در مورد الگوهای مختلف مصرفی چون لباس، مسکن، مرکب و غذا همگی نشان دهنده آن است که یکی از معیارهای ارزشی در اسلام، سادگی و وارستگی از مظاهر دنیوی است. بنابراین آراستن مساجد با تزئیناتی که در کاخ های پادشاهان و اهل دنیا متداول است، منافی و مغایر با ارزش‌های اسلامی است.

مسجد در آغاز سده دوم هجری

مسجد در آغاز سده دوم هجری و بیشتر در خراسان با پیل پاها و دیوارهای ضخیم و دهانه‌های کم پهنای سرپوشیده ساخته می‌شده است. از آغاز سده سوم هجری و با گسترش شهرها و روستاها مسجدهای باشکوه و بزرگی در بیشتر شهرها بنیاد گردید، اما هرگز گنبدخانه و ایوان که با دگرگونی و تغییراتی در آتشکده ها و مهرابه ها پدید آمده بود، کنار گذاشته نشد. گنبدخانه‌ها نیز همچون کوشکی تک و آزاد، برای مسجد ساخته می‌شد.


توضیحات بیشتر و دانلودصدور پیش فاکتور، پرداخت آنلاین و دانلود

پاورپوینت بررسی مسجد و عناصر آن,مسجد و عناصر آن,دانلود رایگان پاورپوینت مسجد و عناصر آن,بررسی مسجد و عناصر آن,پاورپوینت مسجد و عناصر آن,تحلیل مسجد و عناصر آن,تحقیق مسجد و عناصر آن,پاورپوینت رایگان مسجد و عناصر آن