فروردین 12, 1402

پاورپوینت بررسی تاریخچه بازار در ایران و یزد

پاورپوینت بررسی تاریخچه بازار در ایران و یزد

پاورپوینت بررسی تاریخچه بازار در ایران و یزد دارای 92 اسلاید با ظاهری زیبا ، متفاوت ، مفید، مختصر و قابل ویرایش می باشد.

مشخصات فایل

تعداد صفحات 92
حجم 18295 کیلوبایت
فرمت فایل اصلی ppt
دسته بندی پاورپوینت معماری و شهرسازی

توضیحات کامل

فهرست مطالب :


مقدمه
نحوه شکل گیری بازار
ماهیت بازار در ادوار مختلف تاریخ در ایران
کارکردهای اجتماعی و سیاسی بازار
سبکِ معماری و بافتِ بازارهای اسلامی
سه بخش اصلی در بازارهای اسلامی
عناصر تشکیل دهنده بازار
انواع مختلف بازار(گونه های بازار)
تاریخچه بازارهای یزد
مجموعه بازار یزد
آغازِ رشد بازار در یزد و وضعیت آن در دوره های مختلف تاریخی
تغییرات و نحوه ایجاد بازار سنتی یزد
موقعیت بازار سنتی یزد
پیشه های پرطرفدار و اصلی در بازار یزد
معروف ترین بازارهای یزد
بازار “محمدعلی خان” معروف به بازار خان
دیدنی هایی که فاصله کمی با بازار خان دارند

 

 

بخشی از متن پاورپوینت :


مقدمه

بازارها تقریبا در تمام دنیا یک مفهوم را می رسانند و کارکردی نسبتا یکسان دارند. بازار از واژه پهلوی “واکار” و “وازار” به معنای محل داد و ستد و اجتماع گرفته شده و به مرور زمان تغییر کرده، بازارها یکی از بهترین مکان ها برای شناختِ فرهنگ، اقتصاد و روابطِ میان آدم های یک شهر یا روستا است. واژه بازار از ریشه ی پهلوی (بهاچار، bahacha) و به معنی جایِ بَها و مرکز اصلی بازرگانی و تجارت در شهر و روستا، در تعداد زیادی از شهرهای خاورمیانه، آسیا، افریقا و قسمت هایی از اروپا به شمار می آید. فرانسوی ها لغتِ “”bazaar را از پرتغالی ها گرفته اند که البته پرتغالی ها هم آن را از ایرانیان اقتباس کرده بودند.

کارکردهای اجتماعی و سیاسی بازار

بازار اسلامی علاوه بر این که اقتصاد را هدایت می کرد، زیربنای اجتماعی و معنوی شهر را هم شکل می داد. مسجد جامع، مدرسه، حوزه علمی، آب انبار، کاروان سرا و حمام، کارکردهای اجتماعی، مذهبی، فرهنگی و سیاسی را برای بازار به ارمغان می آورند. از جمله کارکردهای اجتماعی بازار این بود که در مرکز شهر ایجاد می شد تا در دسترس عموم مردم باشد. دلیل این امر هم قرار گرفتن مساجد جامع در مرکز شهرها بود که بازار نیز در کنار آن مستقر می شد. کارکرد سیاسی بازار هم به خاطر نقش ارتباطی آن بود، ناگفته نماند که بازاریان جزو حامیان فعالیت های سیاسی بودند.


توضیحات بیشتر و دانلودصدور پیش فاکتور، پرداخت آنلاین و دانلود

پاورپوینت بررسی تاریخچه بازار در ایران و یزد,تاریخچه بازار در ایران و یزد,بررسی تاریخچه بازار در ایران و یزد,پاورپوینت رایگان تاریخچه بازار در ایران و یزد,تاریخچه بازار در ایران,تحلیل تاریخچه بازار در ایران و یزد,پاورپوینت تاریخچه بازار در ایران و یزد,دانلود رایگان پاورپوینت تاریخچه بازار در ایران و یزد,دانلود پاورپوینت تاریخچه بازار در ایران و یزد,تحقیق تاریخچه بازار در ایران و یزد